İngiltere’de bu haftanın en iyi sergileri

Bu hafta İngiltere’de yeni başlayan en iyi sergileri araştırıp yazdım. Yolunuz düşerse gezebilir, dönüşte yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Howard Hodgkin

Bu büyük İngiliz ressamı, portrelerinin ilk serginin açılışından kısa bir süre önce öldü.  Hodgkin duyguyu tetiklemek için renk kullanıyor.  Matisse ve Rothko’yu modern bir renk yaratıcısı olarak, Turner ve Gainsborough’u birer İngiliz romantiği olarak karşılaştırıyor.

Ulusal Portre Galerisi, WC2, 18 Haziran’a kadar.

National Portrait Gallery, WC2, to 18 June.

Rubens ve Rembrandt

Ulusal Galeri’nin yeni bir bölümü iki Kuzey Avrupa sanatçısının sergisiyle açılıyor. Bu zengin, itaatkâr sanatçılar efsane, tarih, cinsiyet ve inanç temalarını eserlerine taşırlar. Ancak Rubens kendi sanatının dışında duruyor. Yaptığı şey, genellikle atölye çalışmaları. Buna karşılık Rembrandt kendisini halkı yakınlaştırıyor..

Ulusal Galeri, WC2, 16 Temmuz’a kadar.

The National Gallery, WC2, to 16 July.

John Akomfrah

Akomfrah’ın Vertigo Denizi’ndeki video yerleştirmesinde, adaletsizlik ve umut dolu bir yol var. İskoçya ve Norveç’te çekilen deniz manzaralarına karşı balina avcılığı endüstrisini, köle ticaretinin mirasını ve günümüz göçmenlerinin tehlikeli yolculuklarını araştırıyor. Epik bir 21. yüzyıl, sanatın en eski temalarından birini ele alıyor.

Whitworth Sanat Galerisi, Manchester, 28 Ağustos’a kadar.

The Whitworth Art Gallery, Manchester, to 28 August.

Ellsworth Kelly

1952 tarihli çalışması olan Méditerranée, tek taraflı olarak sarı ve kırmızı bir kıyı ile denizin canlı izlenimi yaratan mavi renkleri siyah renge boyayan dokuz tek renkli dikdörtgenin bir düzenlemesidir. Bu, Seurat’a benzeyen bir şey ve sonradan minimalizm olarak adlandırılacak gibi bir şey.

Tate Liverpool, 3 Nisan – 29 Mayıs’a kadar.

Tate Liverpool, 3 April to 29 May.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.